Spis treści
Może również wystąpić zapalenie zewnętrznych żeńskich narządów płciowych, które nazywa się zapaleniem sromu, a zapalenie obu tych narządów nazywa się zapaleniem sromu i pochwy. Zapaleniu pochwy często towarzyszy świąd, pieczenie, zwiększona i zmieniona wydzielina. Istnieją różne przyczyny zapalenia pochwy, ale najczęstsze przyczyny to bakterie, grzyby, infekcje pasożytnicze, zmiany hormonalne i wpływy chemiczne. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo grzybicze i bakteryjne zapalenie pochwy.
Grzybicze zapalenie pochwy
Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia pochwy, z którą spotyka się w swoim życiu ponad połowa kobiet, jest stan zapalny wywołany przerostem grzybów (Candida albicans). Niewielka ilość grzyba jest już naturalnie obecna w pochwie, która nie namnaża się i nie powoduje problemów w normalnych warunkach. Wiele czynników może zniszczyć mikroflorę pochwy, co sprzyja rozwojowi grzybów. Kobiety w ciąży, kobiety chore na cukrzycę, kobiety w okresie menopauzy, kobiety o słabszej odporności immunologicznej, kobiety leczone chemioterapią, antybiotykami oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są bardziej podatne na rozwój grzybów w pochwie. Naturalna flora pochwy jest również niszczona przez stosowanie agresywnych mydeł, kontakt z wilgocią, używanie tamponów i niektórych jednorazowych podpasek.
Najczęstsze objawy grzybicy pochwy to podrażnienie pochwy i zewnętrznych części narządów płciowych, zaczerwieniona i opuchnięta pochwa, biała, żółta lub zielonkawa wydzielina przypominająca zsiadłe mleko. Często występuje również swędzenie, a także może wystąpić pieczenie, które nasila się podczas oddawania moczu i stosunku płciowego. Wrzody mogą tworzyć się na zewnętrznej części narządów płciowych.
Leczenie grzybicy zależy od jej nasilenia.
_________________________________________________________________________
W prostych stanach zapalnych leczenie trwa od 1 do 3 dni, a w przypadku ciężkich stanów zapalnych od 10 do 14 dni lub nawet kilku miesięcy._____________________________________________________________________
Zapalenia grzybicze leczy się środkami przeciwgrzybiczymi, które zazwyczaj stosuje się w postaci czopków dopochwowych i kremów, które kobieta może kupić w aptece. W przypadku długotrwałego leczenia konieczne jest również stosowanie terapii doustnej zgodnie z zaleceniami lekarza. Zapalenie grzybicze nie pozostawia trwałych skutków, ale u może się powtórzyć. W przypadku uporczywych i powtarzających się infekcji grzybiczych – cztery razy w roku lub częściej, należy zbadać również partnera.
Bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy występuje wtedy, gdy zostaje zaburzona naturalna równowaga flory bakteryjnej pochwy i dochodzi do namnażania się „szkodliwych” bakterii. Różne przyczyny mogą zmienić kwasowość pochwy, co pomaga zmniejszyć liczbę pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują zdrową pochwę i zwiększyć liczbę bakterii beztlenowych, które powodują nieprzyjemne objawy.
Infekcja bakteryjna występuje częściej u kobiet aktywnych seksualnie, zwłaszcza u kobiet, które zmieniają partnerów seksualnych lub stosują wkładkę wewnątrzmaciczną. Oznaką bakteryjnego zapalenia pochwy jest uczucie pieczenia i bólu w pochwie, które często nasila się podczas stosunku płciowego, może również wystąpić swędzenie. Pojawia się kremowa biaława lub szara wydzielina o silnym nieprzyjemnym zapachu (najczęściej rybim). Nieprzyjemny zapach może się nasilić po stosunku płciowym lub po użyciu mydła intymnego, ponieważ oba sprzyjają szybkiemu rozwojowi bakterii.
___________________________________________________________________________
Leczenie zapalenia bakteryjnego jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie infekcja może rozprzestrzenić się na jajniki i macicę, co może później powodować problemy z zajściem w ciążę, a u kobiet w ciąży nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na błony płodowe, co może doprowadzić do zakażenia płodu. macicy i przedwczesnego porodu.
__________________________________________________________________________
Bakteryjne zapalenie pochwy leczy się antybiotykami, w przypadku łagodnej infekcji leczenie trwa od 5 do 7 dni, a w przypadku poważniejszej infekcji ponad 10 dni.
__________________________________________________________________________
Kiedy pojawia się zapalenie pochwy, kobiety często próbują samodzielnie złagodzić i wyeliminować objawy. W każdym przypadku środki niefarmakologiczne są mile widziane i konieczne, ale w niektórych przypadkach konieczne i nieuchronne jest badanie lekarskie.
Zapalenie pochwy i konsultacja z lekarzem
Zobaczmy, w jakich przypadkach, gdy pojawi się stan zapalny, konieczna jest konsultacja z lekarzem, bez podejmowania prób samodzielnego wyeliminowania stanu zapalnego.
Jeśli podejrzewamy, że jest to infekcja bakteryjna. Jeśli stan zapalny jest rzeczywiście pochodzenia bakteryjnego, lekarz przepisze antybiotykoterapię.
Jeśli stan zapalny nie ustąpi po zastosowaniu terapii. Jeśli terapia nie przynosi zmian lub stan się pogarsza, konieczne są dalsze badania (badania mikrobiologiczne).
Jeśli zauważymy lub podejrzewamy, że mężczyzna ma również objawy stanu zapalnego, np.: zaczerwienienie żołędzi prącia, swędzenie, może pojawić się również wydzielina, ale często objawy nie są wyrażone. Lekarz doradzi, czy stosowanie kuracji jest wskazane dla obojga, a także przepisze odpowiednią terapię.
Jeśli zapalenie pochwy występuje co najmniej 4 razy w roku. W takim przypadku lekarz będzie mógł zdecydować o bardziej szczegółowych badaniach (badania mikrobiologiczne) lub o dłuższym leczeniu.
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego w czasie ciąży. Wszystkie stany zapalne pochwy w ciąży muszą być leczone przez lekarza!
Zapalenie pochwy jest poważnym problemem dla kobiet, ponieważ niesie ze sobą nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach i ból podczas stosunku. Kobiety, u których wystąpiło zapalenie pochwy, częściej zgłaszają, że w okresie zapalenia wolą unikać kontaktów towarzyskich, aktywności fizycznej i kontaktów seksualnych, gdyż zapaleniu towarzyszy ogólne złe samopoczucie, zwiększona drażliwość, a nawet poczucie wstydu. W przypadku częstszych stanów zapalnych pochwy pojawia się pytanie - jak zapobiegać stanom zapalnym?
Kobieta, która często boryka się z zapaleniem pochwy zdecydowanie zasługuje na indywidualne podejście, gdzie możemy pochylić się nad jej konkretnym przypadkiem i wspólnie znaleźć rozwiązania, które będą dla niej skuteczne. Poniżej przyjrzyjmy się 5 wskazówkom, które mogą uchronić Cię przed nawracającym zapaleniem pochwy, wiele kobiet już je wypróbowało. One naprawdę działają!
5 wskazówek, które mogą uchronić Cię przed nawracającymi stanami zapalnymi pochwy
1. Zadbaj o swoje trawienie
Jeśli często doświadczasz zapalenia pochwy, zastanów się, jak wygląda Twoje trawienie; regularne czy nieregularne; często masz zaparcia; często jesteś wzdęty i masz gazy; czy Twój stolec często jest rzadki? Trawienie, czyli mikrobiota jelitowa, również ma znaczący wpływ na mikroflorę pochwy! Bakterie chorobotwórcze, które namnażają się w jelitach, mogą również przedostać się do układu moczowo-płciowego i powodować tam problemy – w tym zapalenie pochwy.
Zdrowa i zbilansowana dieta jest zatem jednym z absolutnie niezbędnych środków w profilaktyce stanów zapalnych pochwy! Unikaj przetworzonej żywności, trans-nasyconych kwasów tłuszczowych, prostych OH, słodyczy, alkoholu i kofeiny oraz zapewnij wystarczające spożycie zdrowych tłuszczów, złożonych OH, sezonowych warzyw i owoców, ziół, przypraw i sfermentowanej żywności. Regularnie spożywaj pokarmy, które utrzymają Twój organizm w stanie zasadowości: woda kokosowa, daktyle, rodzynki, szpinak, czosnek, cebula, zielona herbata, mniszek lekarski, pokrzywa, cynamon i imbir. Rozważ także dodanie wysokiej jakości probiotyków. Regularna aktywność fizyczna i rozgrzewanie jelit poprzez picie ciepłych napojów lub stosowanie poduszek grzewczych również pomoże poprawić trawienie.
2. Pożegnaj się z jednorazowymi tamponami i podpaskami
Zapalenie pochwy jest często powodowane lub nasilane przez używanie jednorazowych tamponów i podpasek. Pochwa jest wilgotna, temperatura ciała nieco wyższa w kroczu, a po założeniu na zewnętrzne narządy płciowe wkładki ze sztucznych materiałów błona śluzowa i skóra nie oddychają, a to wszystko stwarza idealne warunki w pochwie do rozwój grzybów chorobotwórczych, które do rozmnażania potrzebują właśnie tego – wilgoci i wysokich temperatur.
Kobietom, które często miały stany zapalne pochwy i zastąpiły jednorazowe tampony i podpaski produktami higienicznymi wykonanymi z naturalnych materiałów, bardziej przyjaznych dla organizmu; kubeczek menstruacyjny, wielorazowe podpaski, majtki menstruacyjne, w 60-80% przypadków zgłaszają, że nie doświadczają już zapaleń pochwy.
3. Higiena intymna
Nie używaj mydła do higieny intymnej, ponieważ pochwa oczyszcza się sama. Mydło intymne można stosować wyłącznie na zewnętrzną część genitaliów - okolice warg sromowych. Mydło intymne włożone do pochwy zmienia jej pH, co jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zapalenia pochwy lub nasileniu objawów.
Unikaj golenia okolic narządów płciowych, ponieważ powoduje to mikrouszkodzenia (niewielkie rany) na skórze, która jest dobrą pożywką dla grzybów i bakterii. Wreszcie, włosy łonowe służą również jako mechaniczne zabezpieczenie przed wnikaniem mikroorganizmów do pochwy. W przypadku stosowania kremów lub czopków dopochwowych do leczenia stanów zapalnych pochwy należy codziennie dokładnie myć pochwę letnią wodą i tym samym zmyć te warstwy terapii, które nie wchłonęły się od ostatniej aplikacji i pozostały na skórze. powierzchni błony śluzowej lub skóry. Po umyciu należy dobrze wytrzeć i osuszyć zewnętrzną część okolic intymnych oraz założyć suchą bawełnianą bieliznę.
4. Stosunki seksualne
Pierwsza zasada dotycząca nawracających stanów zapalnych pochwy brzmi: mieć jednego partnera seksualnego! Częsta zmiana partnerów seksualnych, a co za tym idzie przenoszenie i przyjmowanie różnych mikroorganizmów zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia pochwy. Po każdym stosunku płciowym konieczne jest oddawanie moczu, aby jak najszybciej usunąć niektóre mikroorganizmy z układu moczowo-płciowego. Następnie przemyj okolice narządów płciowych letnią wodą, dobrze wysusz i załóż czystą bawełnianą bieliznę.
5. Wybieraj wygodne ubrania wykonane z naturalnych materiałów
Noś wygodną i bawełnianą bieliznę. Unikaj majtek typu stringi, ponieważ mogą one wrzynać się w błonę śluzową pochwy kilka razy dziennie i dodatkowo ją podrażniać i powodować tam mikrouszkodzenia. Ponadto nosząc majtki typu stringi istnieje większe prawdopodobieństwo przeniesienia bakterii z odbytu na błonę śluzową pochwy. Zamiast często nosić obcisłe spodnie (jeansy, legginsy), załóż kilka razy szerokie bawełniane spodnie lub spódnicę, ponieważ takie ubrania pozwalają na większą oddychalność. Lepsza wentylacja pochwy ułatwia również spanie bez bielizny.
Na koniec podzielę się z wami jeszcze jedną dobrą radą; monitoruj swój cykl menstruacyjny i zapisuj swoje obserwacje – w tym pojawianie się objawów zapalenia pochwy. Ta metoda pomoże Ci odkryć, w której części cyklu miesiączkowego zapalenie występuje najczęściej. W ten sposób możesz przygotować się jeszcze bardziej przed tą fazą cyklu miesiączkowego; podejmujesz środki zapobiegawcze, a tym samym pomagasz w ogóle zapobiegać wystąpieniu stanu zapalnego.
Ty też możesz zadbać o profilaktykę stanów zapalnych pochwy z kulturami probiotycznymi Her Biotic, które zostały stworzone z myślą o kobietach i wszystkich naszych potrzebach. Zawierają 6 starannie wyselekcjonowanych szczepów, które są ważne dla regulacji mikroflory jelitowej. Wyselekcjonowane szczepy znajdują się również w mikrobiocie pochwy, dlatego spożywając kapsułki Her Biotic zapewniasz sobie prawidłowe trawienie i zdrową florę jelitową oraz zapobiegasz stanom zapalnym pochwy. Do kapsułek dodaliśmy ekstrakt z żurawiny oraz D-mannozę, abyś mógł zadbać również o profilaktykę zapalenia pęcherza moczowego.
Źródła:
- Gunter, J. (2019) The vagina bible. New York: Citadel press.
- Hillgers, T.W. (2010) The NaPro Technology Revolution: Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books.
- Leparski, S. (2019) The happy hormone guide. Bend: Blue Star Press.
- Takač, I., Geršak, K. z zespołem (2016) Ginekologia in perinatologia. Pierwsze wydanie. Maribor: Wydział medyczny.

lek. med. Irena Tonin
specjalista ginekologii i położnictwa
Specjalista ginekologii i położnictwa, wykonuje czynności z zakresu ginekologii i położnictwa w Centrum Iatros

Alison Kogoj
Pielęgniarka dyplomowana
Jest licencjonowaną konsultantką ds. naturalnej płodności z wieloletnim doświadczeniem, terapeutką systemowo-relacyjną i posiada tytuł licencjata. Miód. siostra, wykładowczyni i przedsiębiorca na własny rachunek