Jak przygotować organizm do udanej ciąży?
Aż 60% kobiet i par, które przychodzą do mnie po pomoc i poradę, przychodzi, bo chce poprawić swoją płodność i warunki reprodukcyjne, aby w naturalny sposób zajść w ciążę. Wydaje się, że obecnie rośnie świadomość przygotowania ciała do poczęcia i prawie każda para początkowo chce spróbować osiągnąć to w sposób naturalny.

Artykuł został przygotowany przez:
Alison Kogoj - licencjonowaną konsultantkę naturalnej płodności z wieloletnim doświadczeniem, terapeutkę systemowo-relacyjną, licencjatkę. pielęgniarkę i wykładowczynię

Spis treści

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: „Czy będziemy mogli mieć dzieci?” Lub: „Czy moje dzieci będą mogły mieć dzieci?” Poczęcie i urodzenie dziecka jest dziś trudnym wyzwaniem dla wielu par. W krajach rozwiniętych jedna na sześć par ma trudności z zajściem w ciążę. Oficjalna medycyna nazywa niepłodnością stan, w którym para nie zachodzi w ciążę po roku współżycia bez zabezpieczenia. Z drugiej strony statystyki pokazują nam, że co czwarta ciąża kończy się przedwcześnie, poronieniem lub urodzeniem martwego dziecka.

Aby para zwiększyła szansę na pomyślną ciążę, przygotowanie organizmu do tego wielkiego wydarzenia jest niezwykle ważne. Ponadto organizm kobiety przygotowuje się również do okresu ciąży i okresu po porodzie. Poniżej omówimy sześć obszarów, którym warto przyjrzeć się i w razie potrzeby poprawić, nawet zanim para zacznie aktywnie pracować nad poczęciem. Zdrowy styl życia jest ważny dla pomyślnego poczęcia i ciąży. Obejmuje to zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, radzenie sobie ze stresem, rezygnację ze złych nawyków i kontrolowanie chorób przewlekłych.


ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE

W tym miejscu nie będziemy mówić o dietach, które w cudowny sposób sprawią, że będziesz „płodniejsza”. Różne diety nie są jednakowo skuteczne dla wszystkich, a dzięki chwilowym dietom często potem wracamy na stare tory.To co jest ważne to zdrowe nawyki żywieniowe.

Dieta powinna być urozmaicona i bogata. Powinna zawierać wystarczającą ilość zdrowych tłuszczów, kalorii, białek i białek, złożonych węglowodanów, błonnika, sfermentowanej żywności, owoców, warzyw, ziół i przypraw. Jednak dobrze jest unikać węglowodanów prostych i cukru, słodkich napojów, słonych przekąsek, tłustych i szybko przygotowywanych potraw oraz żywności już przygotowanej w plastikowych opakowaniach. Ponadto ważne jest, aby posiłki były rozsądnie rozłożone w ciągu dnia, co obejmuje od 3 do 6 mniejszych i większych posiłków dziennie. Taka metoda przyczynia się do utrzymania odpowiedniego poziomu insuliny we krwi, co korzystnie wpływa również na odpowiednią równowagę hormonów płciowych.



Jeśli borykasz się z bardziej specyficznymi problemami lub chorobami przewlekłymi, warto skonsultować się indywidualnie ze specjalistą, który doradzi i wesprze Cię stosownie do Twojego stanu, potrzeb i życzeń.

Aktywność fizyczna

Masa ciała i aktywność fizyczna mają również wpływ na zdrowie reprodukcyjne, które dotyczy obu płci. Szanse na zajście w ciążę są większe, gdy masa ciała mieści się w granicach normy dla wzrostu danej osoby. Optymalny wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi od 19 do 25.

Kobiety z nadwagą są bardziej podatne na zaburzenia osi “podwzgórze-przysadka-jajniki" i często cierpią na zaburzenia miesiączkowania (nieregularne cykle miesiączkowe, bolesne miesiączki, obfite krwawienia, brak owulacji). Przy zwiększonej masie ciała dochodzi również często do zaburzeń równowagi cukru we krwi i nadmiernej produkcji estrogenów, co powoduje zaburzenia dojrzewania komórek jajowych (brak owulacji) oraz niedostateczne pogrubienie endometrium (zapłodnione jajo nie może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy) ). Nadwaga często wiąże się również z zespołem policystycznych jajników (PCOS), który w istotny sposób przyczynia się do trudności w zajściu w ciążę.




Problem występuje również w drugą stronę, gdy masa ciała jest zbyt niska lub gdy wskaźnik BMI jest zbyt niski. U kobiet z BMI poniżej 18 dochodzi do braku owulacji i zaniku miesiączki, ponieważ zmniejsza się ilość komórek tłuszczowych w organizmie i zatrzymuje się wydzielanie hormonów regulujących pracę jajników. Ten sam efekt dają diety ekstremalne z bardzo niską kalorycznością w ciągu dnia (poniżej 1000 kcal) i bardzo intensywny wysiłek fizyczny. W przypadku braku owulacji nie ma możliwości zajścia w ciążę iw tym przypadku sytuacja nie poprawia się nawet po dodaniu hormonów.

Kobiety, które nie są aktywne fizycznie lub mają nadwagę, powinny rozważyć ćwiczenia przynajmniej trzy razy w tygodniu. Kobiety intensywnie aktywne fizycznie powinny z kolei ograniczyć aktywność fizyczną.

Radzenie sobie ze stresem

Stres często przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę, zwłaszcza u kobiet. Jedno z badań wykazało, że nadmierna ekspozycja na stres może podwoić ryzyko problemów z zajściem w ciążę. Kobiety, które są narażone na wysoki poziom stresu, mają dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w następnym roku w porównaniu z kobietami, które nie są narażone na stres. U kobiet, które są często lub stale narażone na stres, nadnercza mają wiele do zrobienia, ponieważ stale wydzielają hormony, które dbają o reakcję „walcz lub uciekaj”.

Przy długotrwałym wzmożonym wydzielaniu hormonów stresu dochodzi również do niedostatecznej równowagi pomiędzy hormonami płciowymi, co może skutkować zaburzeniami owulacji i innymi zaburzeniami układu rozrodczego. Ponadto wysoki poziom kortyzolu może szybko spowodować upadek układu odpornościowego.

-------------------------------------------------

Jeśli często jesteś zestresowana lub przytłoczona, kilka razy w tygodniu znajdź aktywność, która Cię uspokoi i odwróci uwagę od pracy i zmartwień, na przykład spacer na łonie natury, rozpocznij regularną medytację lub jogę, weź relaksującą kąpiel. Bardzo ważny jest również wystarczający i wysokiej jakości sen, ponieważ to właśnie wtedy powstaje hormon melatonina, który również ma znaczący wpływ na prawidłowe powstawanie i równowagę hormonów płciowych.

------------------------------------------------

Złe nawyki

Rzuć palenie i picie alkoholu, ogranicz spożycie kofeiny.

Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji chemicznych i jest powiązany z wieloma komplikacjami zdrowotnymi, od chorób układu krążenia po zaburzenia hormonalne. Odkryto, że palące kobiety są bardziej narażone na problemy z zajściem w ciążę w porównaniu z osobami niepalącymi. U palaczy częściej obserwowano zmniejszoną podaż oocytów, brak śluzu płodnego oraz zbyt krótką fazę lutealną cyklu miesiączkowego. Zauważyli również negatywny wpływ palenia na jajowody i macicę, a palące kobiety są również bardziej podatne na ciążę pozamaciczną.

U kobiet i mężczyzn częściej spożywających alkohol stwierdzono więcej problemów związanych z zajściem w ciążę niż u pijących umiarkowanie i okazjonalnie. Alkohol również znacząco przyczynia się do gromadzenia w organizmie większej ilości szkodliwych substancji, niż organizm jest w stanie wydalić. U kobiet podnosi to poziom estrogenu, który hamuje owulację, a u mężczyzn wpływa na ruchliwość plemników i zmniejszoną liczbę plemników.

Spożycie kofeiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Między innymi kofeina zmniejsza zdolność organizmu do wchłaniania żelaza, które jest ważnym minerałem dla zdrowej ciąży. Zalecana dzienna ilość napojów zawierających kofeinę to nawet 200mg/dzień, a jeszcze lepiej jest zastąpić kawę kawą bezkofeinową lub pyszną herbatą.

Kontrola istniejących schorzeń

Jeśli cierpisz na cukrzycę, nadciśnienie, chorobę tarczycy, PCOS, endometriozę lub inną chorobę przewlekłą, przed planowaniem ciąży skonsultuj się z lekarzem lub ginekologiem. Oczywiście nie oznacza to, że w takich przypadkach nie należy zajść w ciążę. Ważne jest jednak, aby Twoja choroba była pod kontrolą, terapia zalecona przez lekarza była prawidłowa, wyniki mieściły się w granicach normy, nie występowały u Ciebie żadne komplikacje zdrowotne oraz abyś dbał o swoje zdrowie z odpowiednim trybem życia.


Nie zaleca się zajścia w ciążę podczas regularnego przyjmowania niektórych terapii, dlatego należy porozmawiać z lekarzem o zaplanowaniu ciąży w odpowiednim czasie, aby można było odpowiednio zmienić lub dostosować terapię.

Śledzenie cyklu miesiączkowego

Zacznij uczyć się, rozumieć i śledzić swój cykl menstruacyjny! Tak, dobrze przeczytałaś. Obserwując wskaźniki płodności, takie jak upławy, pomiar temperatury podstawowej, samobadanie szyjki macicy czy stosując testy owulacyjne, można nauczyć się wyznaczać okno płodne z cyklu miesiączkowego, a tym samym przewidywany czas owulacji. Uprawiając seks w okresie płodnym znacznie zwiększasz szansę na pomyślną ciążę.

Kiedy planujemy poczęcie, przygotowanie organizmu do zapłodnienia i okres ciąży są bardzo ważne! Nawet ogrodnik przygotowuje glebę wczesną wiosną, aby nasiona, które w niej później zasadzi, mogły pomyślnie wykiełkować. Dlaczego więc nie zrobić tego samego z naszym organizmem i tym samym zwiększyć możliwość pomyślnego zapłodnienia i rodzenia dzieci?

-------------------------------------------------
Możesz dodatkowo wspomóc swój organizm i narządy rozrodcze kapsułkami OvaryCARE. Ovary Care to mieszanka mio-inozytolu, kwasu foliowego i innych składników, które w naturalny sposób pomagają kontrolować reakcje zapalne i wspierają prawidłową równowagę hormonów zapalnych. Jest przeznaczony dla kobiet z objawami lub diagnozą PCOS oraz tych, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

-------------------------------------------------


Źródła i literatura:

·      Billings, E. and Westmore A. (2008) The Billings Method: using the body’s natural sign of fertility. Szesnasty rozdział. Melburne: WOOMB.

·      Briden, L. (2022) Are You Eating Enough to Get a Period? The Period Revolutionary, 16.4.2022. Dostępne tu: https://www.larabriden.com/blog/page/3/ (Dostop: 29.9.2022).

·      Bussell L., Heller B., Quinn T. (2010) Fully Fertile: A Holistic 12-Week Plan for Optimal Fertility. Vermont: Inner Traditions – Bear & Company.

·      Goodman, J. (2020) Kako preživeti v toksičnih časih? Z oryginału Staying alive in toxic times przetłumaczyła Korošec, I.L. Pierwszy rozdział. Ljubljana: Vida, d.o.o.

·      Hillgers, T.W. (2010) The NaPro Technology Revolution: Unleashing the Power in a Woman's Cycle. New York: Beaufort Books.


POLECAMY
background
W magazynie
Od
Ginekolożki, ekspertki i influencerki rozmawiają o infekcjach intymnych
Dlaczego wstydzimy się naszych wydzielin; skąd pomysł, że zrobiłyśmy coś złego, jeśli rozwinie się u nas infekcja intymna;...
PMS - co musisz wiedzieć
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to ukryty wróg, który każdego miesiąca może zamienić nastrój kobiety w emocjonal...
Infekcje intymne
Infekcje intymne to częsty problem zdrowotny u kobiet. Około 75% kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza infekcji pochw...